Zespół Spectral Recycling – drugie spotkanie na żywo w Libercu
W dniach od 30 kwietnia do 3 maja 2023 r. zespół projektu Spectral Recycling spotkał się po raz drugi na żywo, tym razem w Libercu, w Czechach. Spotkanie było okazją do podzielenia się wynikami ich ostatnich prac terenowych, a także do odkrycia bogatej i złożonej historii Liberca i okolic. Było to tym bardziej interesujące, że jedna z członkiń zespołu, Karina Hoření, właśnie tam prowadzi czeską część swoich badań terenowych.
W przeszłości Liberec (zwany także po niemiecku Reichenberg) był jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych Cesarstwa Austro-Węgierskiego, a później Czechosłowacji. Ponieważ leżał na tzw. pohraničí, zamieszkałym głównie przez społeczność niemieckojęzyczną, był ważnym miastem także dla miejscowych Niemców. Ponadto mieszkało tu kilku wpływowych rodzin przemysłowców, takich jak Liebiegowie i Ginzkeyowie, którzy odcisnęli swoje piętno na architekturze, gospodarce i kulturze miasta. Zespół odwiedził niektóre miejsca związane z tymi rodzinami, takie jak stara Waldvilla, niegdyś należąca do Heinricha von Liebiega, a później wykorzystywana jako szpital dla chorych na gruźlicę; dawna fabryka dywanów Ignaza Ginzkeya, który zrewolucjonizował przemysł dywanowy, wykorzystując odpady wełniane i energię parową oraz cmentarz, na którym pochowani są członkowie rodziny Porsche.
Zespół dowiedział się również więcej o widmowym charakterze tego regionu, który został ukształtowany przez liczne fale migracji, wysiedleń i przesiedleń. Podążając śladami społeczności niemieckojęzycznej, która została w dużej mierze wysiedlona po II wojnie światowej i której obecność jest nadal widoczna w krajobrazie miasta, członkowie Zespołu spotkali się również z przykładami recyclingu: zmiany wyglądu i przeznaczenia niektórych budynków, przedmiotów i symboli, aby ponownie je wykorzystać i reinterpretować.
Spotkanie było cennym doświadczeniem dla członków Zespołu, którzy zyskali nowe spojrzenie na analizowane tematy badawcze i zacieśnili też więzi jako Zespół. Pozwala to z optymizmem patrzeć w przyszłość – także na kolejne spotkanie i kontynuację prac nad odkrywaniem widmowych aspektów powysiedleniowych regionów słowiańskiej Europy Środkowej.
Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć (tutaj) z tego spotkania.