W ramach cyklu wykładów „Nauka w Centrum”, prowadzonych przez laureatów Nagrody NCN, Karolina Ćwiek-Rogalska podzieliła się swoimi spostrzeżeniami na temat patrzenia na powysiedleniowe rejony Europy Środkowej. Pomysłodawcami cyklu są Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych i Narodowe Centrum Nauki.

Kierując się metodologią badań, którą eksplorujemy w naszym projekcie, Karolina zaproponowała, aby postrzegać duchy nie jako byty duchowe, ale raczej jako materialną pozostałość, która rzuca światło na zapomniane historie i pozwala zrozumieć odmienne doświadczenia. Konkretnie chodzi o masowe migracje po II wojnie światowej, kiedy społeczność niemiecka i niemieckojęzyczna zostały zmuszone do migracji z dzisiejszej Polski, Czech i Słowacji, a także gdy przybyli tam nowi osadnicy.

Karolina rozpoczęła swoją prezentację od zabrania nas do wehikułu czasu i przetransportowania do wiosny 1945 roku na Pomorzu Środkowym. Jeśli jesteście Państwo ciekawi, co wydarzyło się dalej, nagranie możecie obejrzeć na kanale YouTube Centrum Kopernika (link tutaj).