19 maja 2023 r. dr Karolina Ćwiek-Rogalska wzięła udział w drugim webinarium z serii Post-Socialism, Migration and Memory in Britain and Beyond. Było ono podsumowaniem projektu badawczego “Post-Socialist Britain?: Memory, Representation and Political Identity amongst German, Polish and Ukrainian Immigrants in the UK”, finansowanego przez UK Arts and Humanities Research Council.
Webinarium poświęcone było kulturze materialnej i zabytkom postsocjalizmu. Trzech prelegentów przedstawiło swoje badania dotyczące różnych aspektów tego tematu. Anna Glew (Uniwersytet w Manchesterze) mówiła o pomniku Engelsa w Manchesterze i reakcjach lokalnej społeczności ukraińskiej na ten pomnik. Oleksandra Nenko (Turku Institute for Advanced Studies na Uniwersytecie w Turku) przedstawiła socjosemantyczną analizę współczesnej materialnej kultury miejskiej miast ukraińskich, wykorzystując pryzmat dekolonizacji. Na koniec Karolina Ćwiek-Rogalska zbadała przypadek polskich osadników, którzy opiekowali się grobami przodków wypędzonych Niemców na Pomorzu Środkowym po II wojnie światowej.
Karolina Ćwiek-Rogalska skupiła się na tym, jak niemieckie miejsca pochówku były przedstawiane przez jej rozmówców i co sprawia, że nowi mieszkańcy troszczą się o cmentarze dawnych mieszkańców. Zastanawiała się również, co skłoniło osadników podczas procesów migracyjnych po 1945 roku do przenoszenia uczuć na obce miejsca pochówku i w jakim stopniu ich wcześniejsze doświadczenia wpłynęły na ten proces. Rozważała również, w jaki sposób te praktyki upamiętniające pomijają lub rzucają wyzwanie oficjalnej pamięci. Po prezentacji wywiązała się ożywiona dyskusja wśród prelegentów i słuchaczy, którzy zgłaszali pytania i komentowali różne kwestie związane z trzema prezentowanymi tematami. Webinarium było bardzo interesujące i wciągające, ponieważ prezentowało różnorodne perspektywy i wgląd w to, w jaki sposób kultura materialna może być wykorzystywana jako źródło pamięci.