Zostaliśmy zaproszeni jako naukowcy zajmujący się etnografią regionów powysiedleńczych do pomocy naukowej w lokalnym projekcie w Goleniowie.


Jakiś czas temu na strychu dawnej pracowni fotograficznej znaleziono kilkaset szklanych negatywów. Fotografie przedstawiają powojennych mieszkańców miasta i regionu Goleniowa oraz upamiętniają ważne wydarzenia w życiu ich rodzin. Grupa lokalnych pasjonatów i badaczy stara się znaleźć jak najwięcej informacji o osobach na zdjęciach i ich historiach. W ten sposób współtworzą lokalną powojenną historię przez pryzmat fotografii i historii rodzinnych.

Michal Korhel i Karolina Ćwiek-Rogalska są już częścią tego projektu, pomagając w zakresie metodologii potrzebnych do uzyskania zamierzonych rezultatów. W przyszłości zorganizują też warsztaty i wykład w Goleniowie. Wkrótce więcej informacji o naszym zaangażowaniu w ten projekt. Do tego czasu można się z nim zapoznać za pośrednictwem strony internetowej projektu (Goleniowskie Fotohistorie) oraz strony na Facebooku: Goleniowskie Fotohistorie.