Tak zwane sesje plakatowe (posterowe) są już integralną częścią każdego większego kongresu naukowego. Plakat akademicki to ekscytujący sposób prezentacji wyników badań, jednak może to być również bardzo trudne. Jaka ilość tekstu będzie optymalna? Czy grafika przyciąga wzrok? Czy odbiorcy zrozumieją naszą koncepcję? To tylko kilka z wielu pytań, nad którymi dyskutowaliśmy podczas pracy nad naszym plakatem na 16. Kongres Międzynarodowego Towarzystwa Etnologii i Folkloru (SIEF).
Pokrótce przedstawimy, jak sobie z nimi poradziliśmy:
Staraliśmy się użyć jak najmniejszej ilości tekstu, ponieważ plakat to przede wszystkim prezentacja graficzna. Jednocześnie jednak warto zapoznać się z naszym projektem, dlatego dodaliśmy krótki akapit z kilkoma podstawowymi informacjami.
Główną część plakatu stanowi grafika przedstawiająca domek dla lalek. Przedstawia nie tylko poniemieckie domy, ale jednocześnie przedmiot – dziecięcą zabawkę. Wewnątrz można znaleźć dodatkowe przedmioty pozostawione przez Niemców i ponownie wykorzystane przez osadników na terenach powysiedleniowych w Czechach, Polsce i na Słowacji. Dalsze obiekty można znaleźć w „krajobrazie” wokół domu.
Więcej informacji o naszym plakacie znajdą Państwo tutaj (wersja anglojęzyczna).